MONITORING OMACNICY PROSOWIANKI


Witam serdecznie Wszystkich zainteresowanych monitoringiem omacnicy prosowianki.

Na wstępie w wielkim skrócie pragnę przybliżyć Państwu tego szkodnika.

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) jest gatunkiem pochodzenia euroazjatyckiego. Pierwotnie występowała w centralnej części Azji. W Europie pojawiła się około 500 lat temu. W Polsce najstarsze zapiski mówią, że gatunek ten żył w granicach państwa Polskiego już od drugiej połowy XIX wieku - w okolicach Krakowa, Wrocławia oraz Szczecina. Omacnica prosowianka jest szkodnikiem wielożernym atakującym ponad 17 różnych rodzin roślin uprawnych i dziko rosnących. W Polsce ze względu na powodowane straty ma duże znaczenie w uprawie kukurydzy i w ostatnich latach staje się coraz to bardziej większym problemem.


W tym poście polecam również Państwu samodzielny monitoring omacnicy prosowianki, mamy tu do wykorzystania pułapki świetlne lub feromonowe, każdy z nas może zakupić sobie przez Internet taką pułapkę. Ja osobiście monitoring przeprowadzam już 5 rok na pułapce świetlnej, którą uważam za najlepszy sposób w porównaniu z pułapkami feromonowymi.


Monitoring przeprowadzam od początku czerwca, gdzie codziennie rano sprawdzam co się przez noc złapało z rozróżnieniem na samice i samce omacnicy.

Po więcej informacji zapraszam do mojego starego bloga:

Pozdrawiam serdecznie:)

#omacnica #monitoring

Stay Up-To-Date with New Posts

Search By Tags

Nie ma jeszcze tagów.